سایت مرجع در و پنجره دو جداره ، پنجره یو پی وی سی ، پنجره آلمینیوم ، پروفیل یو پی وی سی، شیشه دو جداره، شیشه سه جداره، درب و پنجره upvc ، نما، ساختمان

سایت مرجع درب و پنجره دوجداره یو پی وی سی، پروفیل پنجره upvc و پنجره آلومینیوم

سایت مرجع پنجره دوجداره upvc، پنجره upvc، پنجره یو پی وی سی، پنجره دو جداره، درب و پنجره دوجداره، درب و پنجره یو پی وی سی، ماهانه بیش از ده هزار بازدید دارد.

درب اتوماتیک

بانک موبایل شرکت های درب و پنجره

بانک ایمیل شرکت های درب و پنجره

اطلاعات نصاب درب و پنجره

تبلیغات در سایت صنف درب و پنجره

آخرین اخبار سایت

درگاه پرداخت بانک ملت

لطفا محصول مورد نظر خود را از ليست انتخاب نماييد

مبلغ: (ريال)

لطفا شرح و مبلغ مورد نظر را براي پرداخت وارد نماييد

شرح:

مبلغ: (ريال)

عضویت در خبرنامه سایت

با عضویت در خبرنامه وب سایت سه جداره از آخرین اخبار منتشر شده صنف درب و پنجره و ساختمان با خبر شوید

درب و پنجره UPVC چیست ؟

پنجره آلومینیوم ترمال برک چیست؟

تفاوت های قیمت درب و پنجره ها در اثر چیست ؟

مقایسه برندهای مختلف درب و پنجره دوجداره . استانداردهای پنجره دوجداره

تعویض درب و پنجره های قدیمی با درب و پنجره دوجداره

تنوع رنگی درب و پنجره های دوجداره

انواع یراق آلات و بازشو های مناسب برای پنجره های چند جداره

تعهد ساختمان سازان در مقابل خلاء های قانونی موجود .

قبل از خرید پنجره مطالعه نمایید .                     نوشته : محمد سلطانی یگانه –www.3jedareh.com

این یک مقاله کامل و غیر تکراری است . از کپی کردن آن بدون ذکر نام نویسنده و منبع خودداری فرمایید.


پنجره UPVC در اصل نوعی پنجره PVC است که مقاومت آن بالا رفته و در مقابل ضربه ، آفتاب و شرایط جوی متفاوت مقاوم ترگردیده است . درحال حاضر درب و پنجره دوجدارهUPVC از مقاوم ترین انواع درب و پنجره دوجداره در برابر شرایط جوی ، ضربات فیزیکی و مواد شیمیایی می باشد .علت عدم استقبال از درب و پنجره  PVC در گذشته تغییر رنگ در و پنجره دوجدارهPVC در مقابل آفتاب بود اما با پیشرفت علم و رفع معایب پنجره پی وی سی نوعی دیگر از پنجره دو جداره به وجود آمد که پنجره UPVC نام گرفت که کلیه محاسن پنجره پی وی سی ازجمله عایق بودن ، قیمت مناسب و سبکی وزن را داشت و معایب آن نیز مرتفع گردیده بود .

حرف U مخفف کلمه Un و UPVC در اصل به معنای ماده ای با خواص غیر PVC یا خواصی بالاتر از PVC ست .

درب و پنجره دوجداره آلومینیوم ، در و پنجره دوجداره چوبی و در و پنجره دوجداره آهنی، از انواع دیگر درب و پنجره دوجداره می باشند . اما در طول سالیان اخیرکیفیت ، تنوع ، کارایی بالا و قیمت پنجره UPVC استفاده از انواع دیگر پنجره ها را در ساختمانها کمرنگ و در مواردی منسوخ کرده است .

تا آنجا که در ساختمانهای ساخته شده و حتی نوساز ، خریداران از اولین مواردی که در تغییرات ساختمان در نظر می گیرند تعویض درب و پنجره های قدیمی با درب و پنجره دوجداره UPVC است .حتی انواع جدیدتر در و پنجره دوجداره آلومینیوم که با نام پنجره آلومینیوم ترمال برک معرفی گردیدند به دلیل قیمت بالا و در عین حال نداشتن برتری نسبی نتوانستند رقیبی جدی برای پنجره یو پی وی سی باشند .در اصل انتخاب پنجره دوجداره ترمال برک برای مشتری نوعی انتخاب سلیقه ایست که معمولا مشتریانی که در نظر دارند پول بیشتری برای پنجره هایشان بپردازند آن را انتخاب می نمایند .

ترمال برک به معنی شکست حرارتی است و پنجره ترمال برک در اصل نوعی پنجره آلومینیوم است که پروفیل سازنده آن از دولایه خارجی و داخلی تشکیل شده است . مابین لایه خارجی و داخلی پروفیل نوعی لاستیک قرار گرفته است که در عین حال که متصل کننده دو سطح خارجی و داخلی پروفیل به یکدیگر است به دلیل عایق بودن مانع از انتقال حرارت از این سطوح به یکدیگر نیز خواهد شد . از این رو به دلیل استفاده از مکانیزم پیچیده  برای عایق کردن پروفیل پنجره آلومینیوم دوجداره ترمال برک ، پروفیل ترمال برک گرانتر از پروفیل UPVC خواهد بود و در نتیجه درب وپنجره آلمینیوم دوجداره ترمال برک گرانتر از درب و پنجره UPVC که به بطور ذاتی عایق است می باشد .


نصب پنجره های دوجداره و تعویض درب و پنجره های قدیمی با درب و پنجره دوجداره

نصب درب و پنجره یو پی وی سی نسبت به درب و پنجره آلومینیوم آسان تر است و به دلیل عدم انعطاف پنجره آلومینیوم هنگام نصب ایجاد بادخور بیشتر نسبت به پنجره UPVC نیاز است . از اینرو معمولا در تعویض پنجره های قدیمی با پنجره دوجداره بدون تخریب ، پنجره دوجداره یا پنجره سه جداره یوپی وی سی گزینه مناسبتری می باشد .

انواع پروفیلهای کمکی بازسازی برای پنجره های UPVC وجود دارد . هنگام تعویض پنجره های قدیمی با پنجره های دوجداره UPVC لبه اضافه پروفیل بازسازی مانند دورکوب دور تا دور پنجره را همچون قابی در بر می گیرد . زدگی ها و خوردگی ها و همچنین ناصافی ها و سیاهی های حاصل از برشکاری زیر لبه اضافی پروفیل که مثل قاب دورکوب پیرامون پنجره را گرفته مانده و دیده نمی شوند . در ضمن اینکه این لبه اضافی در آب بندیِ بیشتر بین پنجره و دیوار هم موثر است.

در پنجره های آلومینیومی به دلیل محدودیت های استفاده از پروفیلِ کمکیِ لبه دارِ بازسازی ، باید قاب دورکوب جداگانه تهیه و اجرا شود. که علاوه بر اعمال هزینه بیشتر به خریدار ، یکپارچه نبودن قاب با پنجره ممکن است موجب نفوذ هوا و سروصدا از درزهای پیرامون شود ضمن اینکه قاب یکپارچۀ یو پی وی سی زیبایی بیشتری دارد .

اشکال هندسی و تنوع تولید پنجره های دوجداره و سه جداره

در پنجره های UPVC به دلیل سبک تر بودن ، تنوع بیشتر پروفیل ، طرز اتصال پروفیل ها که از نوع جوش است و همچنین خاصیت انعطاف پذیری بالاتر ، انواع پنجره ها از قبیل پنجره سه جداره UPVC، پنجره گرد و بیضی ، مثلث و چند ضلعی و سایر اشکال هندسی ، پنجره محدب و مقعر و پنجره های با سایزهای بزرگ به خصوص در پنجره های نیم دایره را بیشتر شاهد می باشیم .

طول پروفیل UPVC و آلومینیوم شش متر است . در برخی پنجره ها که ابعاد یک ضلع پنجره بیشتر از شش متر است ؛ مانند پنجره های یکسرۀ راه پله های برخی ساختمان ها یا در پنجره های گرد با محیط بیش از شش متر دو پروفیل UPVC به هم جوش می خورد و پنجره های بزرگ با اضلاع بیش از شش متر تولید می گردد . اما در پنجره های آلومینیوم ، پنجره های بزرگ باید دو یا سه تکه تولید گردند و امکان تولید پنجره گرد با محیط یا قوص بیش از 6 متر در پنجره های آلومینیوم وجود ندارد.

مزایای درب و پنجره آلومینیوم ترمال برک

در مقایسه در و پنجره UPVC با در و پنجره آلومینیومی ، پنجره های آلومینیومی نیز شامل مزیتهایی می باشند.
از آنجایی که پنجره ساختمان قسمتی از نمای ساختمان می باشد که در معرض نمایش عموم قرار می گیرد و نمای ساختمان مهمترین عامل در جلب توجه و دعوت علاقمندان به خرید ساختمان است توجه به نوع و متریال پنجره ها که قسمت اعظمی از سطح نما ساختمان را در بر می گیرد، اهمیتی دوچندان پیدا می کند .
پنجره دوجداره ترمال برک به دلیل قیمت گران خود به خصوص در رنگهای آنادایز از قبیل نقره ای و شامپاینی و ... که راحت تر قابل تمایز ازپنجره  UPVC است تقریبا نوعی کالای لوکس محسوب می شوند که نشان دهندۀ این است که سازنده در ساختمان از هزینه کرد بالاتر هراسی نداشته و از متریال گران در ساخت آن استفاده نموده است و با این وجود ممکن است فروشنده ساختمان قیمتهای بالاتری را به خریداران پیشنهاد نماید که علاوه بر پوشاندن اختلاف قیمت میان پنجره های آلمینیوم ترمال برک و یو پی وی سی برای فروشنده سود بیشتری هم داشته باشد .

تنوع رنگی درب و پنجره های دوجداره

پنجره های دوجداره آلومینیوم نسبت به پنجره های دوجداره یو پی وی سی تنوع رنگی بیشتری دارند .پنجره های یوپی وی سی ذاتا سفید هستند و بدون اینکه نیاز به رنگ آمیزی داشته باشند با همان رنگ ذاتی خود قابل عرضه می باشند و یکی از دلایل قیمت پایین تر این پنجره ها و هزینه نگهداری کمتر پنجره های یو پی وی سی عدم نیاز به رنگ آمیزی آنها می باشد.اما انواع دیگر پنجره ها از قبیل پنجره های چوبی ،پنجره های آهنی وپنجره های آلمینیومی برای عرضه نیاز به رنگ آمیزی یا ایجاد فرایند هایی بر روی پروفیل خود دارند و رنگ خام و ذاتی آنها معمولا مورد پسند یا قابل عرضه نمی باشند .از آنجا که مقایسه اصلی در این مقاله بین انواع متداول تر پنجره یعنی پنجره آلومینیومی و یو پی وی سی است به ذکر تفاوتهای این دو نوع پنجره در تنوع رنگی بسنده می کنیم .
در مقام مقایسه در رنگ سفید که تکلیف مشخص است که کدام نوع پروفیل از لحاظ رنگ برتری دارد. پروفیل یو پی وی سی ذاتا سفید است اما برای دستیابی به رنگ سفید در آلومینیوم باید آن را رنگ کنیم و یک لایه رنگ سفید روی پروفیل آلومینیوم قرار می گیرد که برای آن هزینه پرداخت می شود و با این وجود ممکن است از روی سطح پروفیل خراشیده شود .

با وجودی که انواع رنگها برای درب و پنجره های یو پی وی سی حتی رنگهای مشابه رنگهای آنادایز تولید و عرضه می شود اما به دلیل قیمت بالای این رنگها یا سطح ضخامت کمتر رنگ ، یا طرز اتصال و تماس رنگ با پروفیل، برتری نسبی در انواع پروفیل رنگی غیر لمینتی با پروفیلهای آلومینیومی است .
اما در انواع لمینت رنگی مانند پروفیلهای طرح چوب به دلیل کیفیت بالا و قیمت پایین تر ، برتری با پروفیل لمینت یو پی وی سی است.

تبلیغات و برندسازی -  معرفی انواع پنجره های دوجداره و سه جداره به مصرف کنندگان نهایی

به طور قطع گسترده ترین سطح تبلیغات در صنف ساختمان و یکی از بالاترین سطوح تبلیغ و برندسازی در میان کلیه صنایع تولیدی کشور متعلق به دست اندرکاران و تولیدکنندگان صنف پنجره دوجداره UPVC است که از لحاظ سطح گستردگی تبلیغات و برند سازی با فاصله بسیار زیادی از سایر صنوف ساختمانی و حتی سایرصنایع کشور قرار می گیرند .به دلیل تبلیغات گسترده پنجره یو پی وی سی و در عین حال عدم وجود تبلیغات مناسب در انواع دیگر پنجره های دوجداره و سه جداره ، معمولا آشنایی مصرف کننده با پنجره های نسل جدید ، از پنجره های یوپی وی سی آغاز شده و ممکن است با تحقیقات و کنجکاوی بیشتر به انواع دیگر پنجره های دو و سه جداره نیز منتهی شود اما در عین حال در انواع دیگر پنجره دوجداره معمولا منجر به برخورد با برند شناخته شده ای نمی شود.  بخش اعظمی از تبلیغات تلویزیونی در بهترین و گرانترین زمانهای پخش و سطح بسیاری از بیلبورها و تابلوهای شهری را تبلیغات برندهای تولید پروفیل یو پی وی سی اشغال کرده است تا آنجا که این برندها نقش گسترده ای در رواج استفاده از پنجره های دو و سه جداره در سالهای اخیر در ساختمان های نوساز و حتی تعویض پنجره های قدیمی داشته اند.امروزه کمتر ساختمان ساز و خریدار و مصرف کننده ایست که نام پروفیل ویستابست یا پنجره ویستابست ، پروفیل وین تک یا پنجره وین تک ، پروفیل همارشتن یا پنجره همارشتن برای او آشنا نباشد .حتی شعار تبلیغاتی این پروفیلها نیز ممکن است به نظر مصرف کنندگان آشنا باشد.

شعار تبلیغاتی

پنجره وینتک : وین تک پنجره یک
پنجره ویستابست : شاید فاصله میان من و تو یک پنجره باشد .
پنجره همارشتن : همارشتن پنجره ای برای تمام فصول
به غیر از برند های مطرح تر ، سایر پروفیلهایUPVC نیزبه نوبه خودتبلیغ داشته و ممکن است تبلیغات پنجره آنها به نظرخریداران برسد ؛ به ترتیبی که تبلیغات وحضور سایر پروفیل ها در رادیو و تلویزیون ، نشریات و مجلات ، اینترنت و فضای مجازی قابل توجه است و به نوبه خود توجه خریداران و مصرف کنندگان پنجره دوجداره را به پنجره UPVC جلب می نماید .

حضور گسترده و بیشتر صنف UPVC در نمایشگاه ساختمان از سایر صنوف ساختمانی و تبلیغات و حضور پررنگ تر در نشریات ساختمانی و علاوه بر این حضور در نمایشگاه ، سایت ها و نشریات تخصصی ، نام سازندگان و دست اندرکاران پنجره  UPVCرا بهصورت پیوسته مطرح می نماید که در نهایت به گسترش فرهنگ استفاده از پنجره های دوجداره و سه جداره و صرفه جویی در مصرف انرژی می انجامد.

پنجره هافمن Hofmann ،پنجره دکتروینDr Win ،پنجره سیندج ،پنجره کایکو ، پنجره بوتیا صنعت ، پنجره سی وانC1- C.ONE ، و... و حتی برندهای خارجی مطرح از قبیلپنجره وکا VEKA، پنجره سالاماندر ،پنجره وین هاوسWINHOUSEو ...نیز به دلیل تیزرهای تبلیغاتی ، تبلیغات محیطی ، تبلیغ مجلات و حضور در نمایشگاه ها می توانند برای مخاطبین خود نامی آشنا باشند.

تاثیر تبلیغات و برند سازی در کیفیت تولید پنجره دوجداره

پنجره های دوجداره از مونتاژ و اتصال پروفیل یو پی وی سی و اجزای مختلف دیگر از قبیل شیشه ، انواع اتصالات و پیچ ، پروفیل تقویتی گالوانیزه ، یراق آلات  UPVC، و... تشکیل می شوند ودر حقیقت یک کارگاه یا کارخانه پنجره سازی مستقل از کارخانه تولید پروفیل با دستگاه های تولید پنجره یو پی وی سی ، مونتاژ و نصب نهایی را بر عهده می گیرد .با وجودی که بخش عمده یا حتی بیشترین تاثیر در کیفیت نهایی پنجره دوجداره UPVC بر عهده مونتاژ کننده نهایی است.اما تبلیغات تولیدکنندگان پروفیل یو پی وی سی آنقدر گسترده بوده که مشتری یا مصرف کننده ، محصول نهایی را نه با نام کارخانه تولیدکننده پنجره ، بلکه با نام کارخانه تولید کننده پروفیلUPVCآن می شناسند .

از آنرو است که وینتک ، همارشتن ، ویستابست و ... در شعارهای تبلیغاتی خود ، پروفیل خود را تبلیغ نمی کنند بلکه کل مجموعه پنجره را با نام خود می آورند .

نظارت بر تولید

از آنجا که در روند تبلیغات و برندسازی درب و پنجره ، نام پنجره های UPVC با نام تولید کننده پروفیل آن گره خورده است . در این صورت اغلب مشتریان کیفیت بالا یا پایین پنجره را از هرلحاظ با نام پروفیل همراه می سازند .

یعنی اگر تولید کننده نهایی که بیشترین نقش را در کیفیت پنجره دارد به طور مثال با استفاده از پروفیل وین تک ، پنجره ای نامرغوب تولید کند ؛ مصرف کننده نهایی می گوید پنجره وین تک بد است و این زنگ خطری است برای یک برند که با هزینه های زیاد نام خود را بر سر زبان ها می اندازد .از این رو برندهای پروفیل یو پی وی سی نا گزیر می شوند که برای حفظ خوشنامی خود بر روی ساخت پنجره ها نظارت داشته و نمایندگان و پنجره سازان را برای فروش پروفیل خود به دقت انتخاب نمایند . به این ترتیب ، پروفیل های وینتک ، ویستابست و همارشتن ، به هر پنجره سازی پروفیل نمی فروشند.
پنجره سازی که درخواست خرید پروفیل وینتک ، ویستا بست و همارشتن دارد باید دارای دستگاه های تولید پنجره یو پی وی سی با کیفت تر و تجربه تولید بیشتر و عوامل تولید ماهر تر باشند تا محصول نهایی با کیفیت تری تولید نمایند . این پروفیل ها برای جلوگیری از کاهش کیفیت تولید برای تولید کنندگان کف مبلغ فروش تعیین می نمایند تا کیفیت تولید فدای قیمت پایین نشود .
پروفیل های وینتک ، ویستابست و همارشتن به پنجره سازان توصیه ها و استانداردهایی برای رعایت حداقل ها در استفاده یراق آلات و پروفیلهای تقویتی گالوانیزه ، شیشه و ... دارند و در صورت عدم رعایت استانداردها از سوی پنجره ساز امکان قطع همکاری برند با پنجره ساز وجود دارد .
تا آنجا که به طور مثال پروفیل ویستابست در اقدامی گسترده برای حفظ کیفیت تولید پنجره ویستابست اقدام به قطع همکاری با بیش از 140  نماینده خود که استانداردهای لازم تولید پنجره را رعایت نمی کردند نمود.

قیمت پایین تر درب و پنجره یو پی وی سی ، امتیاز یا نقطه ضعف

درب و پنجره دوجداره UPVC در بازار ایران شناخته شده تر ، به صرفه تر و متنوع تر از سایر پنجره های دوجداره می باشد . که می تواند انواع نیاز ها و انتظارات مصرف کنندگان و مشتریان را برآورده سازد . اما به دلیل اینکه از لحاظ اقتصادی به صرفه ترین پنجره می باشد ؛ ممکن است برخی از ساختمان سازان و مصرف کنندگان فقط به این وجه آن توجه نموده و خواستار تولید پنجره ای ارزان حتی بی کیفیت برای نصب در ساختمان و اتمام پروژه خود باشند که این نکته می تواند نقطه ضعف و محل ایجاد ضربه و بدبینی به این صنعت گردد .
از اینرو تولیدکنندگان پنجره UPVC به خصوص تولید کنندگان کوچکتر و کم تجربه تر که با سرمایه و تجهیزات اندک وارد این صنعت شده اند باید بدانند که تولید پنجره ارزان با تکنولوژی تولید پایین و متریال کم کیفیت و حذف رقبا با قیمت پایین ممکن است در کوتاه مدت منجر به جذب منافع کوتاه مدت برای شما گردد اما در نهایت به خاطر نیاز این پنجره ها در طول زمان به ایجاد به خدمات پس فروش گسترده و عدم توانایی شما در ارایه این خدمات به گسترۀ مشتریان ، منجر به از دست رفتن مشتری و بدبینی مصرف کننده و در نهایت لطمه به این صنعت خواهد شد .
مصرف کنندگان عزیز هم باید بدانند که هیچ ارزانی بی دلیل و هیچ گرانی بی حکمت نیست . تکونولوژی تولید بالاتر ، پرسنل تولید ماهر ، متریال باکیفیت ، گارانتی و خدمات پس از فروش هر یک دارای هزینه هایی است که معمولا با پرداخت نکردن آن هزینه ها به قیمت پایین تر می رسید .
اصرار زیاد بر تخفیف ، برگزاری مناقصه برای بدست آوردن کمترین قیمت و انتخاب تولید کننده به واسطه قیمت پایین تر در اکثر مواقع ممکن است علاوه بر اینکه منجر به ایجاد منفعت براش شما نگردد بلکه موجبات نارضایتی شما از خرید انجام شده را نیز فراهم گرداند.
باید در نظر داشته باشید که حتی با یک نقشه و متریال یکسان ( به طور قطع و یقین ) در میان تولید کنندگان محتلف انتخاب کمترین قیمت ، انتخابی اشتباه تر از انتخاب بیشترین قیمت می باشد.

استانداردهای پنجره دوجداره

برای تولید اجزای پنجره های چندجداره از قبیل پروفیل ، یراق آلات ، شیشه و ملزومات از قبیل چسب و پیچ و غیره استانداردهای متنوعی در نظرگرفته می شودکه هر یک نشاندهندۀ کیفیت جزء به جزء اجزای پنجره می باشند .

ازجمله:

 استاندارد ملی ایران

استاندارد CE اروپا

استاندارد BE انگلیس و یا RAL که معتبرترین استانداردهای پروفیل می باشند.

و سایر استانداردهای دیگر که ممکن است هر یک از قطعات از آن برخوردار باشند اما هنگامی که این قطعات با هم جمع می شوند و کل مجموعۀ یک پنجره را تشکیل می دهند استاندارد خاصی برای آن در نظر گرفته نمی شود و زیر نظر استاندارد خاصی مورد تایید قرار نمی گیرند . در اینجاست که نقش مونتاژ کننده نهایی یا تولید کننده پنجره مشخص می گردد.
مثال روشن تر و ملموس تری که بخواهیم بزنیم . در صنعت خودرو سازی قطعات خودرو توسط قطعه سازان تولید می گردند مثلا صفحه کلاچ دارای استاندارد است و گیربگس هم استاندارد خود را دارد و هریک توسط قطعه ساز مستقل تولید می شود اما هنگامی که این قطعات با سایر قطعات تلفیق می شوند و مجموعۀ ماشین را تشکیل می دهند مصرف کننده نهایی متوجه می شود که در هنگام تعویض دنده با مشکلاتی مواجه است و دنده به خوبی جا نمی رود .
در بررسی نهایی متوجه می شویم که این صفحه کلاچ و گیربکس که هر کدام دارای استاندارد خود می باشند با هم درست مچ نمی شوند و با مجموعه قطعات دیگر به طور کلی خوب عمل نمی کنند . با توجه به اینکه استاندارد های سخت گیرانه ای برای تایید و کنترل نهایی هر یک از خودروهای تولیدی وجود ندارد و معمولا  استاندردهای موجود هم به تغییرات و مسائل جزیی توجه ندارند  این مونتاژ کننده نهایی است که باید ایرادهای موجود را تشخیص داده و نسبت به کاربرد قطعه مناسب تر اقدام نماید تا اشکال کل مجموعه مرتفع گردد. از این رو است که کیفیت نهایی ماشین در ارتباط مستقیم با مونتاژ کننده نهایی قرار می گیرد . برندی که علاوه بر انتخاب قطعات و مچ کردن و هماهنگ کردن آنها با هم وظایفی از قبیل طراحی ماشین را هم به عهده می گیرد و علاوه بر آپشن ها و امکانات معمول امکانات و آپشنهای اضافه تر را هم به مصرف کننده پیشنهاد می دهد .

وظیفه تولیدکننده نهایی پنجره هم دقیقا مانند همان مونتاژ کننده خودروست .
ارائه طراحی مناسب و کاربردی اولیه ، پیشنهاد آپشن ها و امکانات متنوع به خریدار ، انتخاب اجزای مناسب و استاندارد و هماهنگ با یکدیگر و مونتاژ و تولید محصول نهایی استاندارد .   

اگر برای درب و پنجره های دوجداره حداقل استاندارهایی را متصور شویم برای رسیدن به قیمت پایین تر باید از برخی از این استانداردها صرف نظر نماییم .

این استانداردها ممکن است برای هر ساختمان با موقعیت مکانی و آب و هوایی متفاوت باشد . به عبارتی هر پنجره نسبت به موقعیتی که دارد باید طراحی شود تا بتواند بیشترین حد عایق بندی صدا و حرارتی را داشته باشد و در عین حال کمترین هزینه را نیز به سازنده تحمیل نماید . اما اگر استانداردها را فدای هزینه نماییم یا بخاطر نوع طراحیی که در نظر داریم از استانداردهای پنجره صرف نظر نماییم ؛ قطعا این پنجره یک پنجره مناسب برای آن ساختمان و ساکنین اش نخواهد بود زیرا در طول عمر ساختمان آسایش را برای ساکنین فراهم نمی نماید و موجب ورود سرو صدای مزاحم و هدر رفت انرژی و بالارفتن هزینه های ساختمان می گردد .

به طور عمومی چه یراق آلات و بازشو هایی را برای پنجره ها نباید استفاده نماییم :     

قطعا یراق تک حالته یراقی استاندارد برای پنجره های دوجداره آلومینیوم و یو پی وی سی نیست و هر کس به هر دلیل در پنجره های با عرض بیش از 50 سانتی متر یراق تک حالته استفاده نماید . بسیاری از قابلیت های پنجره های جدید و میزانی از عایق بندی پنجره را از دست می دهد .

یراق آلات دوحالته مناسب ترین گزینه برای پنجره های چند جداره
به دلیل مکانیزم یراق آلات دوحالته ، این نوع یراق آلات دور تا دور لنگه بازشوی پنجره را در بر می گیرد و هنگام بسته بودن لنگه پنجره را از چهار طرف به سمت فریم کشانده و لاستیک پیرامونی پنجره را در کل محیط لنگه تحت فشار قرار می دهد تا حداکثر میزان عایق بودن را به ارمغان آورده و از نفوذ سرو صدا ، گرد و خاک و نفوذ آب در بیشترین حد ممکن جلوگیری می نماید . این نوع یراق آلات به دلیل درگیری در 4 طرف لنگه پنجره ، استحکام و ایمنی بالاتری نیز دارند . به علاوه اینکه هنگام خارج شدن از رگلاژ به راحتی با یک آچار آلن توسط مصرف کننده قابل رگلاژ می باشند و در نتیجه همیشه می توانند در رگلاژ و عملکرد مناسب خود توسط مصرف کننده نگهداری شوند .

درب و پنجره های تک حالته و کلنگی
پنجره های کلنگی پنجره هایی هستند که فقط به میزان کمی از بالا باز می شوند . این پنجره ها عایق بندی خوبی ندارند و در مکان های کوچک که می خواهیم پنجره کوچکی داشته باشیم که فضای کمی را در هنگام باز شدن بگیرد و در عین حال با استفاده از شیشه مشجر در هنگام باز بودن از سمت مقابل دید نداشته باشند استفاده می شوند . کاربرد این پنجره ها بیشتر در توالت و حمام است . البته باید توجه داشت که دستگیره این پنجره ها در ضلع بالایی پنجره یعنی در بالاترین نقطه آن قرار دارد و باید در ارتفاع مناسب برای دسترسی به دستگیره قرار گیرند و در ارتفاع های بالا دسترسی به دستگیره آن سخت است . ترجیح این است که برای سهولت در باز و بسته شدن و کارایی بهتر در این نوع پنجره ها از دستگیره و اسپانیولت تک حالته استفاده گردد .   پنجره های تک حالته ، پنجره هایی هستند که فقط از یک جهت باز می شوند و یراق آلات در هنگام بسته بودن درب فقط به سمت دستگیره آن فشار آورده و لاستیک پنجره در سه طرف دیگر درگیر نمی باشد . از مزایای این یراق سهولت در باز و بسته شدن است. کاربرد این پنجره ها در مکانهای عمومی از قبیل راه پله های ساختمان می باشد و در مکانهایی که می خواهیم به عایق بندی مناسب برسیم مانند اتاق خواب ها مناسب نمی باشد .      

درب و پنجره های کشویی
این نوع پنجره ها در برخی از برندهای پروفیل یوپی وی سی از نوع آلومینیوم عایق تر می باشند اما از آنجا که اصطحلاک این پنجره ها در نوع یو پی وی سی از آلو مینیوم بیشتر است برتری نسبی با آلومینیوم است.
 در درب و پنجره های کشویی برای امکان باز و بسته شدن و حرکت لنگه ؛ ریلی میان لنگه و پنجره وجود دارد . به دلیل فاصله ای که میان فریم و لنگه برای وجود ریل ایجاد می شود در حالت بسته نیز این پنجره ها نمی توانند به طور مناسب از ورود باد ، گرد و خاک ، سرو صدا ، آب و در برخی پروفیل ها حتی از ورود حشرات به داخل جلوگیری نمایند .
حتی الامکان بهتر است به جای پنجره های کشویی ، کلنگی و تک حالته از پنجره های دوحالته استفاده نمود .

پنجره های فولکس واگنی و آکاردئونی

پنجره های فولکس واگنی و آکاردئونی هم انواع دیگر پنجره ها هستند که همانطور که از نامشان مشخص است مانند درب فولکس واگن استیشن در نوع فولکس واگنی و مانند آکاردئون در نوع آکاردئونی باز می شوند .
پنجره های فولکس واگنی ، پنجره های عایق جایگزین پنجره های کشویی می باشند اما به دلیل قیمت بالای یراق معمولا مورد استقبال سازندگان قرار نمی گیرد .پنجره های قوس یا گرد ، محدب و مقعر ، دستیابی به طرح مورد نظر همراه با رعایت استانداردهای پنجره در طراحی ساختمان بهتر است از پنجره های قوس یا گرد به دلیل کم کردن میزان عایق بندی فقط در راه پله ها و مکانهای عمومی ساختمان استفاده گردد. می توان برای رسیدن به طرح نمای مورد نظر ، پنجره ها را مستطیل یا مربع در نظر گرفت و نمای جلو را گرد یا قوس طراحی کرد .
در پنجره های قوس یا محدب و مقعر نباید در قسمت انحنای پنجره ها بازشو درآورد و باید طوری پنجره ها را طراحی نمود که بازشوها مستطیل یا مربع و بدون انحنا باشند .

طراحی و تولید پنجره غیر استاندارد زیان به منافع ملی و منافع مصرف کننده

روزانه تعداد زیادی از پنجره های غیر استاندارد توسط مصرف کنندگان نهایی با پنجره های عایق جدید تعویض می شوند .گاها مصرف کننده با وجود خرید خانه نوساز در ابتدای سکونت به دلیل مشکلات این نوع پنجره ، پنجره های نوی ساختمان نوساز را با پنجره های جدید و عایق تعویض می نماید و پنجره ها و شیشه های قبلی با وجود هزینۀ زیاد تولید به ضایعات و بعضا به زباله تبدیل می شوند.  هنگامی که سازنده به بخاطر رسیدن به طرح دلخواه یا صرفه جویی در هزینه ها پنجره استاندارد یک ساختمان را به کار نگیرد ؛ به طور یقین به مصرف کننده نهایی ظلم کرده است حتی اگر ساختمان ساخته شده را به قیمت پایین تر بفروشد . خریدار نهایی نه تنها باید به خاطر هدر رفت انرژی در آن ساختمان مرتب هزینه پرداخت کند ؛ بلکه به خاطر ورود گرد و غبار و سر و صدا آسایش او هم فراهم نمی گردد و در نهایت باید برای رهایی از این مشکلات اقدام به تعویض پنجره هایی نماید که یک بار در مجموعه خرید ساختمان پول آنها را پرداخت کرده است . به عبارتی خریداری که خانه ای با پنجره غیر استاندارد خریداری می نماید یا باید به مرور زمان چندین برابر قیمت پنجره را در هدر رفت انرژی و هزینه های شستشوی ورود گرد و خاک پرداخت نماید یا باید تصمیم بگیرد و هزینه های پنجره ساختمان را دوباره پرداخت کرده و پنجره های جدید استاندارد خریداری و در ساختمان نصب نماید که در هر دو صورت از خرید خود مغمون گشته است . اگر خریداران از ابتدا  از خرید خانه های نوساز با پنجره های غیر استاندارد خوداری نمایند ؛ سازندگان برای کم کردن هزینه ها در یکی از مهمترین اجزای ساختمان صرفه جویی نمی نمایند .در بسیاری از ساختمانهای بر اتوبان با تردد بالا یا در نقاط بسیار گرم یا سرد پنجره استاندارد ، پنجره 3 جداره با یراق دوحالته است .( البته پنجره سه جداره به دلیل وزن بالاتر شیشه حتما باید با بهترین برند یراق دوحالته آلمان استفاده شود . )اما متاسفانه سازندگان ساختمان معمولا استانداردهای کلی برای پنجره ها را رعایت نمی کنند .

همانطور که پنجره دوجداره با گنجاندن در قانون مبحث 19 مقررات ملی ساختمان فراگیر شد حتما باید برای فراگیر شدن سایر استاندارد های پنجره نیز مبحث19مقررات ملی ساختمان کامل تر گردد . با نهایت تاسف در این مبحث اصلا هیچ اشاره ای به شیشه های چند جداره و عموما سه جداره نشده است و فقط شیشه دوجداره در این مبحث مذکور است . گویی تدوین کنندگان این قانون هیچ اطلاعی از وجود شیشه های چند جداره نداشته اند و نمی دانند که به طور مثال به کارگیری پنجره با شیشه های سه جداره با یراق دوحالته نسبت به پنجره های دوجداره در حد استانداردهای مورد قبول مبحث 19 مقررات ملی ساختمان بیش از300 %  عایق بندی بالاتر را در ساختمان به ارمغان می آورد . این یعنی بیش از سه برابر عایق بندی بالاتر و مصرف انرژی کمتر در ساختمان و آسایش بیشتر برای ساکنین و آلودگی کمتر برای هوا . بی توجهی به جزییات و استانداردهای پنجره ها ، در قانون مقرارت ملی ساختمان مترادف است با بوجود آمدن ضرر ملی و از بین رفتن منابع ملی در اجرای یک مقررات ملی
وظیفه ما در قبال جامعه و میهن خود در هنگام خلاء و نقص قانونی ، تعهد فردی نسبت به حفظ منافع ملی و عمومی است .
هر فردی نسبت به حفظ میهن خود متعهد می باشد . همانگونه که در هنگام جنگ و ورود بیگانه گان به حریم شهر و خانه خود اسلحه در دست می گیریم و از خاک و ناموس خود دفاع می کنیم در هنگام صلح و شرایط عادی نیز در قبال میهن خود مسئولیم.هر فردی نسبت به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کشور و انتقال میراث طبیعی ، جامعه و کشوری سالم به آیندگان مسئول است . اگر حتی ساخت سرپناهی برای سپری کردن زندگی ، منابع طبیعی و محیط زیست و ثروت ملی و فردی را بی جهت از بین ببرد به مصرف کننده ، کشور و آیندگان خیانت شده است .

از عوارض مصرف انرژی به هر ترتیب و صورتی که باشد ، گرم شدن کره زمین ، از بین رفتن منابع انرژی ، صرف هزینه و در عین حال ایجاد آلودگی است . حتی اگر این انرژی از منابع پاک از قبیل باد یا انرژی خورشید هم به وجود آمده باشد . مصرف آن تمام این عوارض را دارد و هرچه قدر که انرژی را سیف و در مصرف آن صرفه جویی کنیم در جهت حفظ ثروت و سلامت شخصی و ملی گام برداشته ایم .

با نگاهی به گذشته و یادگاری که گذشتگان برای ما گذاشتند شاید بیشتر متوجه مسئولیت خود در قبال محیط زیست و وضعیت بغرنجی که در آینده انتطارمان را می کشد شویم .

در گذشته که انسانها در خانه های شهری و روستایی ، با دیوار و کف و سقف چوبی و خشتی با در و پیکرهای باز و غیر عایق زندگی می کردند . انرژی و باد از همه جای خانه وارد و خارج می شد و از چوب و ذغال سنگ و نفت و گازوئیل و حتی برق بی مهابا برای گرم وسرد کردن خانه استفاده می شد و در صنعت و حمل و نقل ابایی از مصرف انرژی و آلوده کردن هوا و محیط زیست نبود .

 نتیجه آن تاکنون از بین رفتن جنگل ها و بوجود آمدن بیابان ، سوراخ شدن لایه ازن ، گرم شدن کره زمین ، خشکسالی و کم شدن بارش برف و باران ، ایجاد گرد و غبار و آلودگی هوا ، از بین رفتن منابع سوختی و ... بوده است . با ادامه این روند تا چند دهه دیگر دیدن برف و حتی باران سالم و غیر اسیدی ، قدم زدن در جنگل ها و کنار رودخانه ها ، تنفس هوای پاک و زندگی در محیطی پاک و حق زیستی سالم برای ما آرزو خواهد بود .

انسان موجودی عاقل است که وجه تمایز او با سایر جانداران است اما در بی عقل ترین حیوانات و جانداران نیز مشاهده نشده است که به هر دلیل زیستگاه خود و منابع طبیعی را از بین ببرند .

حرف آخر را با این ضرب المثل زیبا به پایا می رسانیم که:

  هرچه کنی به خود کنی           گر همه نیک و بد کنی

 

 

 

مطالب این صفحه را به اشتراک بگذارید

scroll back to top

نظرات   

 
0 #1 کویر 1395-05-16 12:56
سلام
مقاله بسیار خوبی بود.
ممنون
بازگو کردن
 
لطفا مارا در گوگل محبوب کنید